cropped-109A9A8E-095B-4746-9591-9F4E637409F7.png

Sheriff Tiraspol, ky është kundërshtari i Kukësit

  • June 21, 2017
  • admin
  • Lajme
  • 0
  • 117 Views

Shorti i hedhur në Nion të Zvicrës për Champions League ka vendosur përballë skuadrën e Kukësit dhe Sheriff Tiraspolin e Moldavisë, por kush është skuadra moldave?

\"\"

Sheriffi është ekipi i qytetit të Tiraspolit. Klubi ka një histori të re, por të suksesshme. Ekipi është themeluar më 4 prill 1997. Skuadra e Sheriffit që nga viti 2001 dominon kampionatin dhe futbollin moldav duke fituar kampionatin vendas për 15 sezone, ndërkohë ka koleksionuar 9 kupa të Moldavisë, 7 Superkupa dhe 2 Cis Cup.

\"\"

Sheriff Tiraspol i luan ndeshjet në stadiumin \”Sheriff\” me një kapacitet prej 12.746 vendesh. Moldavët kanë qenë pjesëmarrës në kompeticionet europiane çdo vit duke pasur edhe suksese.

Lista e lojtarëve: https://www.transfermarkt.com/sheriff-tiraspol/startseite/verein/2481

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published.